UKRAYNADAN BATıYA RUSYA TOPRAKLARıNA SALDıRMAMA GARANTISI

Ukraynadan Batıya Rusya topraklarına saldırmama garantisi

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, müttefiklerinin Ukraynaya uzun menzilli füzeler vermesi durumunda bu silahlarla Rusyanın topraklarına saldırmayacaklarını belirtti.

AAnın haberine göre; Bakan Reznikov, başkent Kievde düzenlenen Ukrayna-Avrupa Birliği (AB) Komisyon Toplantısında, müttefiklerin, Ukrayna ordusuna yönelik silah yardımı konusunu değerlendirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyenin de yer aldığı toplantıda konuşan Reznikov, Ukraynanın uzun menzilli füzelere ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Rus ordusuna karşı bir karşı saldırının düzenlemesi için daha fazla silah gerektiğine işaret eden Reznikov, "Bu yıl bir karşı saldırı başlatmak ve bu savaşı Ukrayna ve tüm özgür dünya için bir zaferle bitirmek için bir fırsat penceresi açacağımızı umuyoruz." dedi.

Rus ordusunu Ukraynada sivil altyapılarına yönelik saldırılar düzenlemekle suçlayan Reznikov, müttefiklerin ülkesine göndereceği hava savunma sistemlerinin en kısa süre içinde gelmesinin, saldırıların önlenmesi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Reznikov, Patriot ve SAMP-T sistemlerinin yanı sıra yeni IRIS-T ve NASAMS sevkiyatlarının mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını arzu ettiklerini aktardı.

Ukraynanın, uzun menzilli füzelerle Rusyanın topraklarına saldırmayacağını garanti etmeye hazır olduğunu belirten Reznikov, şöyle konuştu:

"300 kilometrelik bir mesafeden vurma fırsatı yakalarsak, Rus ordusu savunma düzenleyemeyecek ve geri çekilmek zorunda kalacak. Ukrayna, silahlarınızın Rus topraklarındaki saldırılarda kullanılmayacağına dair her türlü garantiyi vermeye hazır. Geçici olarak işgal edilen bölgede yeterince hedef var. Hedef seçimini ortaklarımızla koordine etmeye hazırız."

*Haberin fotoğrafı İHA tarafından servis edilmiştir.

2023-02-03T00:30:08Z dg43tfdfdgfd