DışIşLERI BüYüKELçI’YI UYARDı... NORVEç POLISI KURAN YAKMAYA IZIN VERMEDI

Norveç’in Ankara Büyükelçisi, bu ülkede Kuran yakma eylemi gerçekleştirileceğinin öğrenilmesi üzerine dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Gelişme sonrası Oslo yönetimi, eyleme izin vermeyeceklerini bildirdi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Türk Dışişleri yetkilileri, Norveç’in “açıkça nefret suçu niteliğindeki söz konusu eyleme izin vermesini” kınadı. Eylemin önlenmesi istendi. Konuya dair açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “İsveç, Hollanda ve Danimarka’da olanları gördünüz. Aynısı Norveç’te olacaktı. Bugün, Norveç Büyükelçisini bakanlığımıza çağırdık, verdikleri izni iptal ettiler” dedi.

OSLO POLİSİ AÇIKLAMA YAPTI

Bu gelişme sonrası Oslo polis müdürü Martin Strand, başkentteki gösteriye “güvenlik kaygısıyla” izin vermeyeceklerini bildirdi. Strand, Kuran yakmayı “siyasi eylem” olarak niteledi ancak güvenlik endişeleri olduğunu belirtti. Açıklama, Türk Dışişleri’nin uyarısından saatler sonra geldi. Polisin eylemini yasakladığı grup, bugün Oslo’daki Türk Büyükelçiliği önünde Kuran yakmayı planlıyordu.

2023-02-03T04:01:51Z dg43tfdfdgfd